Peugeot 2008 Tanıtım ve Teknik Özellikleri

Kirpik Dökülmesi Sebepleri ve Tedavisi

Sivilcelere ve Aknelere Doğal Çözüm

Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yapmalısınız

Renk Körlüğü (Daltonizm) Nedir ve Tedavisi Varmıdır

Sağlık 01 Ocak 2017 - 09:22
302 Okunma

Renk körlüğü renk spektrumunda bulunan değişik renkleri ayırt edememe veya ayırt ederken zorluk yaşama olarak tanımlanabilir. Tam olarak tedavisi henüz mümkün değildir. Renk körlüğüne yol açan sebep ise göz merkezinde bulunan özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya olması gerekenden az olmasıdır. Oluşan bu eksiklik neticesinde bazı renkler ayırt edilemezler. Mavi, yeşil ve kırmızı renklerden biri, ikisi ya da üçünü ayırt edememe sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Renk Körlüğünün Oluşmasındaki Sebepler Nelerdir?

Optik sinir ve retinada oluşan rahatsızlıklardan kaynaklanabilir, doğuştan olabilir. Sonradan ortaya çıkan renk körlükleri ise genel olarak tek gözü etkileyen bir durumdur. Çift gözde çok nadir meydana gelir. Ama giderek daha kötü bir hal alabilir.

Doğuştan renk körlüğü daha sık rastlanılan bir durumdur. Her iki gözü de etkiler ve daha ileri seviyelere çıkmaz ve kötüleşmez. Bu tarz renk körlüklerinin erkeklerde görülme olasılığı yüzde sekiz, kadınlarda ise bunun yarısı yani yüzde 4 civarındadır.

Renk körlüğü problemleri X kromozomlarıyla ilişkili bir durumdur ve anneden çocuğa geçer.

Tam renk körlüğü de çok çok nadir olmakla birlikte rastlanan bir olgudur. Bu tarz hastaların çok ciddi göz problemleri vardır.

Belirtileri Nelerdir?

Doğuştan olan ile sonradan kazanılan arasında ve ayrıca kısmı renk körlüğü ile tam renk körlüğü arasında belirti açısından farklılıklar vardır.

En sık rastlanan yeşil ve kırmızı renklerin ayırt edilmesinde zorluk çekmektir.

Mavi ve yeşil renklerin görülmesinde zorluk çekmeye daha nadir rastlanır.

Daha ciddi olan doğuştan renk körlüğü vakalarında ve daha sonradan oluşmuş renk körlüğü vakalarının birçoğunda tüm objeleri gri ve grinin tonları şeklinde görme durumu söz konusudur. Bu duruma tam renk körlüğü denir fakat çok nadir rastlanılan bir durumdur.

Bunun dışında indirgenmiş görüş durumu oluşabilir ve gözbebeğinin istemsiz bir şekilde oynaması denilen “nistagmus” oluşabilir.

Teşhis Nasıl Yapılır?

İshihara denilen özel bir test sonucu kesin tanı konur. Her bir sayfada renkli noktalardan oluşan sayılar mevcuttur. İyi aydınlatılmış bir ortamda kişinin sayfadaki sayıları okuması istenir. Eğer bir rengin algılanmasında bir eksiklik fark edilirse daha detaylı testler yapılır ve bu testlerin sonucunda kişinin renk körü olup olmadığı tanısı koyulur.

Tedavisi Var Mıdır?

Renk körlüğünün tam olarak tedavi edebilmek mümkün değildir. Bir cerrahi müdahale sonucu da tedavisi henüz yoktur. Tedavisi olmayan bu rahatsızlığının yüzde 97 oranında çözümü mevcuttur. Kromajen denilen bir sistemle bu tarz hastaların bu sorunu çok çok önemli bir oranda çözülür. Geliştirilen bu sistemle renk körlüğünün türüne göre özel filtreli kontak lensler ya da gözlükler sayesinde renklerin ayırt edilebilmesi sağlanmaktadır. FDA onaylı bu sistem sayesinde başarı oranının yüzde 97 olduğunu tekrar belirtmek gerekir.

Tıp dilindeki adı Daltonizm olan renk körlüğünün anneden çocuklara geçtiğini yukarıda belirtmiştik. Renk körü olan bir babanın doğacak olan kız çocuğu renk körü olmaz ama muhtemel taşıyıcı durumundadır. Bu çocuğun ileride bir çocuğu olursa ve doğacak bu çocuk erkek olursa yüzde 50 oranında renk körü olması durumu söz konusudur. Eğer doğacak çocuk kız ise renk körü olma olasılığı yüzde 25 kadardır. Buradan da anlaşılacağı gibi X kromozomları sayesinde geçen bir hastalıktır ve bu kromozom sadece kadınlarda vardır. Dolayısı ile baba Y kromozomuna sahip olduğu için geçirgenlik anneden çocuklara şeklindedir.

Çok Çok nadir olmakla birlikte bazı zehirlenme vakaları sonrası da renk körlüğü oluşabilir. Fakat bu çok nadir bir durumdur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Doğum Belirtileri

Doğum Belirtileri

11 Mart 2017
139 Okunma
Damar Yaşlanmasının Belirtileri

Damar Yaşlanmasının Belirtileri

25 Şubat 2017
128 Okunma
Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

21 Şubat 2017
218 Okunma
Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

20 Şubat 2017
172 Okunma
Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

19 Şubat 2017
179 Okunma
Bunlar da var!
Para Biriktirme Yöntemleri

Para Biriktirme Yöntemleri

2 Mart 2017
99 Okunma
Erkekler göbeklerini nasıl eritebilir

Erkekler göbeklerini nasıl eritebilir

28 Aralık 2016
303 Okunma
İslam Kelimesi ve Anlamı

İslam Kelimesi ve Anlamı

24 Eylül 2016
1.643 Okunma
Bora 99 Tüfek İle Araba Parçalama

Bora 99 Tüfek İle Araba Parçalama

26 Ekim 2016
9.220 Okunma
Namazı Neden Sürekli Kılamıyoruz

Namazı Neden Sürekli Kılamıyoruz

27 Eylül 2016
1.550 Okunma
Yüz Buharı Nasıl Yapılır

Yüz Buharı Nasıl Yapılır

11 Şubat 2017
148 Okunma
Kıymalı Kabak Oturtması Tarifi

Kıymalı Kabak Oturtması Tarifi

30 Ağustos 2016
365 Okunma