Terbiyeli Ispanak Çorbası

Tekrarlayan Düşük Nedir, Neden Olur, Tedavileri Nelerdir

Gizli Kamera İle Hiç birsey Gizli Kalmayacak

Gündelik makyaj nasıl yapılmalıdır?

Kemik Erimesi ( Osteoporoz )

Sağlık 12 Ekim 2016 - 12:53
312 Okunma

Osteoporoz yani kemik erimesi daha çok yaşlılarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Ancak menopoz sonrası orta yaşlı kadınlarda ve az sıklıkla da gençlerde görülmektedir. Kalsiyumla beslenen ve proteinden oluşan kemiklerhareket etmemizi , dik durmamızı sağlar. Kemiklerde yenilenen doku ve hücreler gibi sürekli değişim göstermekte , yenilenmektedir. Menopozla kemiklerde azalma ve bozulma görülmektedir. Ağrısız küçük kırılmalar başlayacak , zamanla bu omurlarda çökmelere neden olur . Bu boyun kısalmasına da neden olmaktadır .

kemik-erimesi-1

Kemik erimesi nedir ?

Kemik erimesi; kemiklerin azalarak , güçsüzleşerek, kolayca kırılabilecek şekle gelmesi ve yaşam kalitesini düşüren metabolik bir hastalıktır. Bu hastalık sadece kadınlarda değil erkeklerde de görülür. 50 yaşın üstü her erkekte hemen hemen bu hastalık mevcuttur. Osteoporoz gençlerde de görülmektedir. Kemik erimesi önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa tedavi o denli faydalı olur. Bu hastalıktan korunmak genç yaşta hatta ve hatta çocuklukta başlayan önlemlerle sağlanır.

Kemik erimesinin sonuçları nelerdir ?

Genellikle omurga ve kalça kırıkları olur. Kamburlaşma boyda kısalmalar gözlemlenir. Sindirim sistemi olumsuz etkilenip, kaburgalar iç organlara baskı yaparak zarar verebilir. El bileği kırıkları kadınlarda daha çok görülür. Gündelik işlerin yerine getirilmesinde zorluk çekilir.

kemik-erimesi-2

Kimler risk altında ?

Erkeklere göre kadınlar daha çok risk altındadır. Bunun nedeni kadınlar daha az ve ince kemik yapısına sahiptirler. – 50 yaş üstü kadın ve erkekler, – Genetik aile durumları, – Alzheimer hastalarında ( demans ), – Aşırı zayıf olanlar , – Hareketsiz yaşam sürdürenler , – Yeterince güneşlenmeyenler , daha çok risk altındadır. Hastalıklara bağlı olarak kemik erimesi görülebilir. Bunlar : – D vitamini eksikliği , – Yatalak hastalar, – Kortizonlu ilaç kullananlar , – Şeker hastalığı, – Romatizma. Tedavisi Kemik erimesi metabolik bir hastalıktır. Tedavisi de uzmanlarca yapılır. Sigara kullanan , hareketsiz kalan hasta tedaviden yeterince fayda görmeyebilir .Doktora başvurmadan ilaç ve vitamin almamalıyız. Gençken iyi beslenip gıdalardan alınan kalsiyum yaş ilerleyince kemik erimesine karşı korur. Süt ürünleri bu gıdaların başında gelir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Doğum Belirtileri

Doğum Belirtileri

11 Mart 2017
73 Okunma
Damar Yaşlanmasının Belirtileri

Damar Yaşlanmasının Belirtileri

25 Şubat 2017
63 Okunma
Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

21 Şubat 2017
180 Okunma
Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

20 Şubat 2017
130 Okunma
Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

19 Şubat 2017
136 Okunma
Bunlar da var!
Otomatik Vites Mi Manuel Vites Mi?

Otomatik Vites Mi Manuel Vites Mi?

19 Ağustos 2016
543 Okunma
Erken Emekli Olmanın Yolları Nelerdir

Erken Emekli Olmanın Yolları Nelerdir

26 Ocak 2017
121 Okunma
Borsada Yüksek Kazanç Sağlamak

Borsada Yüksek Kazanç Sağlamak

31 Ağustos 2016
268 Okunma
Takım Elbise Modelleri

Takım Elbise Modelleri

15 Ağustos 2016
1.018 Okunma
Doğru beslenmek için neler yapılabilir?

Doğru beslenmek için neler yapılabilir?

28 Ağustos 2016
404 Okunma
Makyajla Göğüslerinizi Büyütme

Makyajla Göğüslerinizi Büyütme

17 Ekim 2016
1.833 Okunma