Akbank Axess Kredi Kartı Başvurusu ve Limit Artışı Nasıl Yapılır

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kim Kardashian, Bir Saat Selfie Çekip Para Kazandı

Kanser hastaları nasıl beslenmeli ?

İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedenleri Ve Tedavisi

Sağlık 06 Ocak 2017 - 10:01
295 Okunma

İdrar yolundan, mesaneye kadar ulaşan bakterilerin neden olduğu enfeksiyona, idrar yolları enfeksiyonu denilmektedir. Enfeksiyon yalnızca mesanede ise rahatsızlık sistit adını almaktadır. İdrar sırasında ve sonrasında görülen yanma hissi, idrar yolları enfeksiyonunun en sık görülen belirtisidir. Ayrıca idrara sık çıkma, karnın alt kısmında şişlik hissi, enfeksiyon habercisi olabilir.

Kadınlarda daha sık görülen idrar yolları enfeksiyonu tekrar eden bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın kadınlarda daha sık görülmesinin nedeni idrar yolunun, erkeklere oranla daha kısa olmasından kaynaklanmaktadır. İdrar yolları enfeksiyonunun sebebi bakterilerdir. Çeşitli faktörlerle idrar yoluna giren bakteriler enfeksiyona sebebiyet vermektedir. İdrar yolları enfeksiyonunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır.

İdrar yollarındaki enfeksiyon kendini aşağıdaki şekillerde belli etmektedir:

 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrarını yaptıktan hemen sonra idrara çıkma isteği
 • İdrar yaparken ağrı ve yanma
 • Karnın alt kısmında şişlik, baskı
 • Pelvik bölge veya bel bölgesinde ağrı
 • Bulanık idrar
 • Kokulu idrar

İdrar Yolları Neden Enfeksiyon Kapar

 • Tuvalet Temizliği: Bakteriler anüs yolu ile idrar yoluna ulaşabilmektedir. Bu nedenle tuvalet temizliğinde, mümkün olduğunca titiz davranmak gerekmektedir. Tuvalet temizliğinde, tuvalet kağıdı ile silme işlemi önden anüse doğru yapılmalıdır. Klozetin hijyen olmasına dikkat edilmelidir. Tuvalet temizliğinde en ufak dikkatsizlik bakterilerin kolayca vücuda geçmesine neden olmaktadır.
 • Genital Temizlik: Genital hijyen idrar yolları enfeksiyonlarında önemli bir etkiye sahiptir. Genital bölgenin hijyenine ayrı bir önem verilmelidir. Genital bölgenin temizliği adına, pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli, sentetik kumaşlardan kaçınılmalı, ped kullanımlarında sık sık yenileri ile değiştirilmeli, akıntı sorunu varsa düzenli olarak günlük ped kullanılmalıdır.
 • Böbrek Taşları: İdrar yollarının enfeksiyonlanmasının bir nedeni de idrar yolunun tıkanmasıdır. Böbrek taşları, idrar yollarının enfeksiyonlanmasında riskli bir faktördür. Böbrek taşları bakterilerin üremesi için uygun ortam sağlamaktadır.
 • Mesanenin Tam Boşalmaması: İdrara çıkıldığı zaman mesanenin tam boşalması beklenmelidir. Aksi durumda mesanede bakteriler üreyeceğinden, idrar yollarında enfeksiyon olur.
 • Kabızlık: İdrarın düzenli şekilde yapılması bakterilerin de düzenli şekilde vücuttan atılması demektir. Ancak bazı durumlarda idrar düzeni bozulmaktadır. Bunun en dikkat çekici örneği kabızlıktır. Kabızlık olduğu durumlarda idrar düzeni de bozulmaktadır.
 • Cinsel İlişki: Cinsel ilişki sırasında bakterilerin idrar yollarına ilerlemesi kolaylaşmaktadır. Bu nedenle ilişki öncesi ve sonrası idrara çıkılmalıdır.
 • Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olması: Vücudun hastalıklardan korunması ve dirençli olması için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekmektedir. Vücudun kalkanı olan bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı korumak için programlanmıştır. Ancak bazı durumlarda bağışıklık sistemi zayıflamaktadır. Böyle durumlarda idrar yolları enfeksiyonu rahatsızlığına yakalanma riski artmaktadır. Vücut zayıf olduğunda, enfeksiyonlara açık hale gelmektedir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak enfeksiyonlardan korunmanın birincil faktörüdür.

Bu nedenlerin dışında menopoz, hamilelik dönemlerindeki kadınların dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca diyabet hastaları da risk altında bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Doğum Belirtileri

Doğum Belirtileri

11 Mart 2017
75 Okunma
Damar Yaşlanmasının Belirtileri

Damar Yaşlanmasının Belirtileri

25 Şubat 2017
63 Okunma
Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

21 Şubat 2017
180 Okunma
Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

20 Şubat 2017
130 Okunma
Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

19 Şubat 2017
138 Okunma
Bunlar da var!
Çikolatalı İrmik Topları

Çikolatalı İrmik Topları

3 Eylül 2016
480 Okunma
Terbiyeli Ispanak Çorbası

Terbiyeli Ispanak Çorbası

29 Ekim 2016
355 Okunma
Kalsiyum Eksikliği ve Belirtileri

Kalsiyum Eksikliği ve Belirtileri

6 Ekim 2016
351 Okunma
Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

29 Eylül 2016
194 Okunma
Twitter Hesabı Doğrulama Nasıl Yapılır

Twitter Hesabı Doğrulama Nasıl Yapılır

30 Aralık 2016
171 Okunma
Hirudoterapi: Sülük Tedavisi

Hirudoterapi: Sülük Tedavisi

12 Ağustos 2016
519 Okunma