Down Sendromu Bir Hastalık mı

Ispanaklı Börek

Mars Gezegenlerinden Olan Phobos

Kredi Notu Öğrenme Ücreti

Hacda Şeytan Taşlama Nasıl Yapılır

Dini Bilgiler 31 Temmuz 2016 - 13:16
1.356 Okunma

Hac ibadetinin vaciplerinden olan şeytan taşlama Hz. İbrahim (a.s.)’ın oğlu İsmail’i kurban etmek için götürdüğü bir sırada başlarına gelen bir olaya binaen yapılmaktadır. İsmail (a.s.) kurban edilmeye giderken şeytan gelir ve babasının kendisini kurban edeceğini söyleyerek yoldan çıkarmaya çalışır. Bunun üzerine İsmail (a.s.) ve Hacer validemiz ise şeytanı kovalamak adına şeytana taş atmaya başlarlar. Bu olayın üzerine hac ibadetinin rükünlerinden biri şeytan taşlama olmuştur.

Şeytan taşlama şeytana karşı nefsi yendiğini gösterme ve şeytanın apaçık bir düşman olduğunu bilmek anlamına gelir ve şeytanı kabul etmemek, onu yok etmek anlamında bir semboldür. Âlimlerin ittifakı ile haccın vacipleri arasına giren şeytan taşlama Mekke ve Müzdelife yakınlarında olan Mina’ da yapılır. Şeytan taşlamak için Kurban Bayramının birinci günü beklenir. Şeytan taşlama günleri 3’tür ve bu günlerde Mina’da gecelemek ise sünnettir. Şeytan taşlama vacibini terk etmek ise dem yani küçükbaş hayvan kurban etmeyi gerektirir.

Şeytan Taşlama Nasıl Yapılır?

Şeytan taşlama günleri kurban bayramı günleridir. Kurban bayramı boyunca 3 gün şeytan taşlanabileceği gibi bayramın dördüncü günü olarak kabul edilen günde de gece şeytan taşlama yapılabilir. Şeytan taşlamak için Mina’da 3 bölge bulunur. Bunların tamamına ‘cemerat’ adı verilir. Cemerat kelimesi belirli zamanlarda belirli yerlerde şeytanın taşlanması anlamına gelir.

  • Cemre-i Suğra: Halk arasında küçük şeytanı taşlamak olarak da bilinen bu cemre Mescid-i Hayf tarafında ifa edilmektedir. Anlamı ‘küçük cemre’dir.
  • Cemre-i Vusta: Halk tabiri ile orta şeytanı taşlama bölgesi olan cemre-i vusta küçük şeytanı taşlama bölgesinden 150 metre kadar uzaktır ve orta cemre anlamına gelir.
  • Cemre-i Akabe: Mina ile Mekke arasında yer alan bu cemrede büyük şeytan taşlama yeridir. Büyük cemre olarak adlandırılır.

Şeytan taşlamak için geceden 7 adet nohut büyüklüğünde taş toplanır. Taşlar ise Müzdelife’de iken toplanmalıdır. Bu taşlar Akabe denilen yerdeki büyük şeytana bayramın birinci günü atılır. Bayramın ilk günü şeytan taşlama ibadeti fecr-i sadığın doğuşu ile birlikte başlar ve ertesi günün fecr-i sadığına kadar devam eder.

Şeytan taşlama sırasında ‘’ Bismillahi Allahu Ekber rağmen lişşeytani bi hizbih’’ (Allah’ın adıyla, Allah en büyüktür, şeytan ve onun yandaşlarını kast ederek taş atıyorum.) duası okunur. Şeytan taşlama sırasında sağ elin başparmağı ve işaret parmağının uçları arasında kol fazla kaldırılmadan taşlar atılır. Taşlar atılınca beklenmez ve dua edilecekse de yürürken dua edilir. Daha sonra kurban kesilerek ihramdan çıkılır.

Bayramın 2. ve 3. günü şeytan taşlama fecr-i sadık yerine zeval vaktinde başlar ve ertesi günün fecr-i sadığına kadar devam eder. Eğer taşlar vakitlerinde atılamazsa bayramın 4. gününün güneş batma vaktine kadar kaza edilmesi gerekir. Bayramın 2. günü küçük şeytana 7, orta şeytana 7 ve büyük şeytana da 7 tane toplamda 21 tane taş atılır. Bayramın 3. gününde de küçük şeytandan başlamak şartıyla 7, orta şeytana 7 ve büyük şeytana 7 taş atılır. Eğer 4.gün Mina’da kalınacaksa bugünde 2.ve 3.günlerde olduğu gibi 21 taş atılır. Eğer kalınmayacaksa 3 günde toplam 49 taş atılmış olur. Bu sırayı yerine getirmek sünnettir.

Şeytan taşlama sırasında taşlama bölgelerinin ortasında bulunan sütunlara taşları değdirme ya da yakınlarına atmak gerekir. Taşların uzağa atılması geçersiz olması anlamına gelir. Taşların el ile atılması gerekir. Taşın el ile konması geçersiz kılar. Taşların her biri teker teker atılmalıdır. Hepsi birden atılmamalıdır. Mazereti olmayan kimselerin taşları kendisinin atması gerekir. Atılan şeylerin taş ve ya taş hükmünde olması da gerekir.

Şeytan Taşlamanın Faziletleri

  • Şeytanın taşlanması kulların kendi nefislerindeki şeytanları ortadan kaldırmaları anlamına gelir. Şeytan taşlamak şeytanı düşman bildiğini göstermek demektir.
  • İbrahim (a.s.) zamanından bu yana gelen bir yolu izlemiş olmaktan dolayı Hz. İbrahim (a.s.)’ın dinini devam ettirilmiş ve Hz. Peygamber’in sünnetini yerine getirilmiş olur.
  • Hac ibadetini tamamlamak suretiyle verilen bu ibadet Allahu Teâlâ’ya karşı kulluk görevini yerine getirmeyi sağlamaktadır.
  • Şeytan taşlama insanın kalabalıklar içinde şeytana dur demesi anlamına gelir ve hac ibadeti ile şeytanın yolunda sıyrılarak tamamen Allah’a yönelmiş bir kul olmayı sağlar.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Hasta İçin Okunacak Dualar

Hasta İçin Okunacak Dualar

28 Ekim 2016
1.431 Okunma
41 Yasin Okumanın Faziletleri

41 Yasin Okumanın Faziletleri

26 Ekim 2016
2.038 Okunma
Kolay Doğum Duaları

Kolay Doğum Duaları

24 Ekim 2016
1.545 Okunma
Hacca Gitmek İçin Okunacak Dualar

Hacca Gitmek İçin Okunacak Dualar

20 Ekim 2016
1.642 Okunma
Kenzül Arş Duası Ve Faziletleri

Kenzül Arş Duası Ve Faziletleri

20 Ekim 2016
1.879 Okunma
Diş Ağrısı İçin Okunacak Dualar

Diş Ağrısı İçin Okunacak Dualar

19 Ekim 2016
4.318 Okunma
Namazı Neden Sürekli Kılamıyoruz

Namazı Neden Sürekli Kılamıyoruz

27 Eylül 2016
1.498 Okunma
Çocuk Sahibi Olmak İçin Dua

Çocuk Sahibi Olmak İçin Dua

25 Eylül 2016
1.747 Okunma
Bunlar da var!
Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

19 Şubat 2017
136 Okunma
Kanser hastaları nasıl beslenmeli ?

Kanser hastaları nasıl beslenmeli ?

2 Eylül 2016
614 Okunma
Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri

27 Ocak 2017
119 Okunma
Doğru beslenmek için neler yapılabilir?

Doğru beslenmek için neler yapılabilir?

28 Ağustos 2016
404 Okunma
Laptop Şarjım Neden Çabuk Bitiyor

Laptop Şarjım Neden Çabuk Bitiyor

31 Ekim 2016
318 Okunma
Adet Düzensizliğinin Nedeni Nedir

Adet Düzensizliğinin Nedeni Nedir

10 Kasım 2016
264 Okunma
Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

21 Şubat 2017
180 Okunma
Erkeklerin Kellik Sorunu

Erkeklerin Kellik Sorunu

14 Ekim 2016
402 Okunma
İnternetin Faydaları Nelerdir

İnternetin Faydaları Nelerdir

2 Temmuz 2016
424 Okunma
Umreye Gideceklere Tavsiyeler

Umreye Gideceklere Tavsiyeler

31 Temmuz 2016
1.516 Okunma
Finansal Piyasa Türleri Nelerdir

Finansal Piyasa Türleri Nelerdir

12 Ocak 2017
145 Okunma