Öksürüğe Ne İyi Gelir

Fırında Kuzu Gerdan

For Honor

İçi Fesat Olanlar İçin 17 Talihsiz Fotoğraf

Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir

Sağlık 02 Temmuz 2016 - 12:15
393 Okunma

Halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinen glokom, siliar cismin zamanla işlevini yitirmesi ya da iris dokusu tarafından kapatılmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Siliar cisim göz içi sıvının dışarıya akıtılmasını sağlayan kısımdır. Eğer siliar cisim göz içi sıvısını dışarıya yeterince akıtamazsa optik sinir (görme siniri) bu durumdan etkilenir ve başlangıçta görme kaybı, sonrasında ise körlük gelişebilir. Görme kaybı çevresel olarak başlar ve merkeze doğru ilerler. Görülme sıklığı çok yüksektir. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı da artmaktadır. Bu hastalık her yaş grubunda görülebilmektedir.

Glokom, primer ve seconder glokom olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Primer glokom ise kendi içinde açık açılı ve kapalı açılı olmak üzere iki çeşittir. Bunların dışında birde konjektinal glokom vardır. Bu hastalık aynı zamanda yeni doğan glokomu olarak bilinmektedir. Çok sık rastlanmaz.

Açık açılı glokom en sık rastlananıdır. Açık açılı glokomda siliar cisim fonksiyonunu yitirmiştir ve göz içi sıvısını dışarı yeterince atamaz. Bu nedenle de göz içi basınç ani bir şekilde yükselebilmektedir. Sinsi ilerlediği için geç fark edilmektedir.

Göz-Tansiyonu1

Kapalı açılı glokomda ise siliar cisim iris tarafından tıkanmıştır ve bu nedenle de göz içi sıvısı dışarı atılamamaktadır. Hastalarda ani, şiddetli baş ağrıları, baş dönmesi ve kusmayla kendini gösterebilmektedir. İridektomi yapılması (irisin ameliyatla alınması) gerekir.

Seconder glokom ise diyabet, enfeksiyonlar gibi başka hastalıkların ya da göz ameliyatlarının sonucu gelişen bir hastalıktır.

Konjektinal glokom, anne karnında, bebeğin göz içi sıvısını boşaltacak olan kanallarının gelişmemesi ile meydana gelmektedir. Hastalık genetik kökenli ise primer konjektinal glokom, başka sebeplerden ötürü gelişmiş ise seconder konjektinal glokom olarak adlandırılır. Konjektinal glokom bebekte ışığa karşı aşırı duyarlılık, iri göz küreleri ve göz sulanması gibi belirtilerle kendini belli etmektedir. Cerrahi tedavi gerektirmektedir.

Göz Tansiyonu2

Glokom tedavisinde amaç semptomları gidermek ve optik siniri artan göz içi basıncından korumaktır.  Aksi takdir de körlük ya da görme kaybı gelişecektir. Bu nedenle tedavide kullanılan ilaçlar hastalığı iyileştirmek için değil, göz içi basıncını kontrol altında tutmak için verilen damlalardan oluşmaktır. Yeni bir tedavi bulunmadığı sürece hastalar maalesef bu damlalarla ömür boyu yaşamak zorundadır. Aynı zamanda hiperosmotik ajanlar gibi ilaçlar da zaman zaman tedavide kullanılabilmektedir. Göze yapılan herhangi bir yanlış müdahale ya da yanlış ilaç kullanımı göz içi basıncı aniden artırır. Bu nedenle hastalar bu konuda dikkatli davranmak durumundadırlar.

Glokom tedavisinde beta blokerler, alfa adrenerjik agonistler, kolinerjik agonistler, kalsiyum kanal blokerleri, karbonikanhidraz inhibitörleri, prostoglandinler gibi birçok ilaç grubu kullanılmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Doğum Belirtileri

Doğum Belirtileri

11 Mart 2017
73 Okunma
Damar Yaşlanmasının Belirtileri

Damar Yaşlanmasının Belirtileri

25 Şubat 2017
63 Okunma
Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

21 Şubat 2017
180 Okunma
Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

20 Şubat 2017
130 Okunma
Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

19 Şubat 2017
136 Okunma
Bunlar da var!
Kemik Erimesi ( Osteoporoz )

Kemik Erimesi ( Osteoporoz )

12 Ekim 2016
312 Okunma
Cenaze Namazı Abdestsiz Kılınır Mı?

Cenaze Namazı Abdestsiz Kılınır Mı?

31 Temmuz 2016
1.475 Okunma
Zeytin Böreği Nasıl Yapılır

Zeytin Böreği Nasıl Yapılır

28 Mart 2017
167 Okunma
Doğum Kontrol Haplarının Faydaları

Doğum Kontrol Haplarının Faydaları

14 Şubat 2017
93 Okunma
Kanser Ve Tedavi Yolları

Kanser Ve Tedavi Yolları

2 Temmuz 2016
389 Okunma
Ev Alımında Tapu Masrafları

Ev Alımında Tapu Masrafları

10 Eylül 2016
245 Okunma