İş Bankası Maximum Kart Başvurusu ve Limit Artışı Nasıl Yapılır

Kredi Kartıyla Ek Kart Arasındaki Farklar

Formula 1 Avrupa Grand Prix’inde Pit Stop Rekoru Kırıldı

GTA 5’te Eğlenceli Düğün Konvoyu Modu

Gebelikte Aşerme

Sağlık 17 Mart 2017 - 13:03
95 Okunma

Gebelikte aşerme, hamileliğin genellikle 4- 7’nci ayları arasında başlayan bir süreçtir. Nedeni bilimsel olarak tam anlamıyla bulunamamış olmakla beraber, gebelik döneminde olan ani hormonal değişiklere bağlı olduğu düşünülmektedir.

Gebelik döneminde hormonlar, normal seviyelerinin çok üstüne çıkarlar Bu durum bazı yan etkilere yol açar. Bunlara en iyi örnek sabah bulantıları verilebilir. Bu hormonal değişiklikler, aynı zamanda çok değişken bir duyguduruma yani, duygusal tepkilerin aşırı uç noktalarda olmasına da sebep olabilir. Gebelik döneminde aşermeninde buna benzer bir durumdan kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Aniden değişen duyguduruma bağlı olarak gebeler, normalde istemeyecekleri ya da isteseler bile o kadar istekli olmayacakları yiyecekleri, çok üst düzeyde bir istekle istemeye başlarlar. Hatta bazı gebelerde” gözümün önünden geçiyor” gibi tabirler de duymak mümkündür.  Örnek vermek gerekirse: Bir gebe tatlıdan normal durumda hiç hoşlanamazken, gebelik döneminde tatlı besinleri aşerebilir. Bazı durumlarda yiyecekler haricinde toprak, kil gibi maddelere de aşerildiği görülmüştür.

Günümüz toplumsal inanışı, gebelik döneminde oluşan aşermenin yerine getirilmemesi, yani istenilen besinin bulunmaması durumunda, doğacak bebekte bir sorun olacağı yönündedir. Bu sebeple toplumumuzda aşerme olayı önemli bir yer tutmaktadır. Aşeren gebelerin istekleri, mevsimi olmayan meyveler bile olsa, o meyvelerin temini için büyük çaba sarf edilmektedir.

Tüketim çılgınlığının çığır aştığı günümüzde, aşeren gebeler için özel soğuk hava depolarında, mevsimi olmayan meyveleri muhafaza eden ticari girişimciler bulunmaktadır. Hatta Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerde, sırf bu sektöre hizmet veren manavlar da vardır. Tabi ki bir meyvenin mevsiminde yenmesiyle, soğuk havada saklanıp tüketilmesi arasında büyük fark vardır. Ancak toplumumuzun acil durum kabul ettiği gebelikte aşerme için bu ticari girişimler bir nevi nefsi köreltme görevi görmektedir. Tabi ki bu görevi üstlenen ticari girişimler, mevsiminde olmayan bu ürünleri oldukça yüksek fiyattan tüketiciye sunmaktadır. Ancak aşerme döneminde çok küçük miktarlarında yeterli olduğu düşünüldüğünde, bu durum tüketici için bir sorun teşkil etmemektedir.

Bazı kadınlar gebelik döneminde çok sık aşererken, bazıları ise hiç böyle bir durumla karşılaşmamaktadır. Bu durumda gebelik sürecinin her gebe için farklı olduğu şeklinde açıklanabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Damar Yaşlanmasının Belirtileri

Damar Yaşlanmasının Belirtileri

25 Şubat 2017
64 Okunma
Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

21 Şubat 2017
181 Okunma
Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

20 Şubat 2017
131 Okunma
Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

19 Şubat 2017
138 Okunma
Doğum Kontrol Haplarının Faydaları

Doğum Kontrol Haplarının Faydaları

14 Şubat 2017
93 Okunma
Bunlar da var!
Evlilik Duası

Evlilik Duası

22 Temmuz 2016
2.245 Okunma
Kozmetik Alerjileri

Kozmetik Alerjileri

9 Ekim 2016
281 Okunma
Zayıf Görünmek İçin Kıyafet Hileleri

Zayıf Görünmek İçin Kıyafet Hileleri

12 Ağustos 2016
639 Okunma
Yürekleri Ağıza Getiren 40 Fotoğraf

Yürekleri Ağıza Getiren 40 Fotoğraf

19 Eylül 2016
16.316 Okunma
Lens Gözlere Zarar Verir mi ?

Lens Gözlere Zarar Verir mi ?

3 Eylül 2016
346 Okunma
Küt Kesim Saç Modeli

Küt Kesim Saç Modeli

24 Ağustos 2016
1.581 Okunma