Pokemon Go PC’de Nasıl Oynanır

Peugeot 2008 Tanıtım ve Teknik Özellikleri

Daha Sıkı ve Dik Kalçalar

Terbiyeli Ispanak Çorbası

Finansal Piyasa Türleri Nelerdir

Ekonomi 12 Ocak 2017 - 09:11
175 Okunma

Ekonomik sistemle bir kısım kişi veya kurumlar para için çalışma yaparken, bir kısım kişi de gelen parayı yatırıma dönüştürmek adına çaba sarf ediyor. Tabi yatırım denilince akan sular duruyor. Çünkü hangi amaç için nasıl bir yatırım yapılması gerektiği farklı bölümlere ayrılıyor. Yatırım için fona ihtiyacı olan kişiler için de bu ihtiyacı karşılayabilmeleri adına bir şeyler yapılması gerekiyor. Fon arz edenler ile fon talep edenlerin bir araya gelmesini sağlayan ve karşılıklı bir değişimin yaşandığı sisteme ise finansal piyasa deniliyor.

Finansal Piyasa Türleri Nelerdir?

1- Fon Arz ve Talep Süresine Göre Para Piyasası: Kısa vadeli fona ihtiyacı olanlar içindir. Finansal riski oldukça düşük ancak likiditesi yüksektir.
2- Fon Arz ve Talep Süresine Göre Sermaye Piyasası: Orta ya da uzun vadeli fon arz ya da talep edenler için yapılan piyasadır.
3- Piyasaların Örgütlenme Durumuna Göre Örgütlenmiş Piyasa: Bu piyasada işlemler belli bir kurala göre yapılır. Binalar, kurallar, üyeler ve belirli bir hiyerarşisi olur. Bilgiler ise hem kolay hem de güvenilirdir.
4- Piyasaların Örgütlenme Durumuna Göre Örgütlenmemiş Piyasa: Bu piyasalar tezgah üstü piyasalar olarak bilinir. Belli kuralları ya da hiyerarşisi yoktur.
5- Finansal Varlığın İhraç Durumuna Göre Birincil Piyasalar: Tasarruf sahiplerinin tahvil ve hisse senedi gibi menkul kıymetleri doğrudan doğruya ihraç edenlerle aracılık eden kurumlardan alınabilen piyasalardır.
6- Finansal Varlığın İhraç Durumuna Göre İkincil Piyasalar: Yatırımcıların portföylerinde yer alan finansal varlıkların alınıp satıldığı piyasalardır.
7- Ödemelerin Durumuna Göre Spot Piyasalar: Bu piyasada işlemler tamamen peşin yapılır.
8- Ödemelerin Durumuna Göre Vadeli Piyasalar: Belirli bir sözleşme imzalanmasına göre yapılan piyasalardır.
9- Piyasada işlem gören finansal varlıklar da türevine göre hisse senedi, devlet tahvilleri, özel sektör tahvilleri ve türev finansal varlık piyasaları gibi kendi aralarında ayrılmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Erkeklerin Kellik Sorunu

Erkeklerin Kellik Sorunu

14 Ekim 2016
486 Okunma
Boğaz Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Boğaz Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi

30 Kasım 2016
279 Okunma
Gebelik Nе Zaman Belli Olur

Gebelik Nе Zaman Belli Olur

30 Aralık 2016
239 Okunma
2016 Kırmızı Ruj Modası

2016 Kırmızı Ruj Modası

3 Temmuz 2016
625 Okunma
Bora 99 Tüfek İle Araba Parçalama

Bora 99 Tüfek İle Araba Parçalama

26 Ekim 2016
9.220 Okunma
Damar Sertliği Nedir, Niçin Olur

Damar Sertliği Nedir, Niçin Olur

15 Aralık 2016
240 Okunma
Damar Yaşlanmasının Belirtileri

Damar Yaşlanmasının Belirtileri

25 Şubat 2017
127 Okunma