Seat Leon Cupra Tanıtım ve Teknik Özellikleri

SSK Primlerinin Geri Alınması

Dizel mi Almalı Benzinli mi?

Kanser Ve Tedavi Yolları

Faizsiz Bankacılık Nedir, Diğer Bankalarla Farkı Nedir

Ekonomi 28 Aralık 2016 - 08:52
267 Okunma

Banka denilince akla ilk gelen terimlerden biri faizdir. Ancak faizsiz banka işlemleri de bulunmaktadır. Müşterilerden fon toplama sistemini esas alan faizsiz bankacılıkta, reel sektöre kredi olarak kullandırılan fonlar sayesinde kar elde edilmektedir. Üstelik bu sistemle elde edilen karlar, yine müşterilere dağıtılmaktadır. En önemli örneği ise İslam Kalkınma Bankası’dır. Peki, faizsiz bankacılık nedir, diğer bankalardan farkı nedir ? Faizsiz bankacılık, diğer bankaların aksine faiz sistemine dayanmamaktadır. Fon toplama sistemine dayanan faizsiz bankacılık sistemini diğer bankalardan ayıran en temel nokta budur.

Fonlar, özel cari hesaplar veya katılım hesapları ile toplanmaktadır. Fonların çeşitli yöntemlerle reel sektöre geri dönüşü sağlanmaktadır. Faizsiz bankacılıktaki fon kullandırma teknikleri;

  • Finansman desteği
  • Kar-zarar ortaklığı
  • Leasing
  • Mal karşılığı vesaikin alım satımıdır.

Faizsiz bankacılık nedir, diğer bankalardan farkı nedir ? Faizsiz bankacılığına doğan gereksinim diğer bankalarla arasındaki önemli farklardan biridir. Temele inmek gerekirse İslam dini faizi yasaklamıştır. Bankaların işleyiş sistemlerinin parçası olan faiz, bazı kesimlerin önyargısını kazanmıştır. Bu nedenle faizsiz bankacılığa bir talep doğmuştur. Alternatif bankacılık ihtiyacının doğması ile birlikte faizsiz bankacılık ortaya çıkmıştır.

Kar-Zarar Tasarruf Sahipleri İle Paylaşılır

Mali sektörde faaliyet gösteren ve reel ekonomiyi finanse eden kuruluşlar, faizsiz finansman prensipleri ile ticaret ve sanayide topladıkları fonları değerlendirmektedir. İşleyiş sisteminde oluşan kar ve zarar ise tasarruf sahipleri ile paylaşılmaktadır. Fonlar vadeli hesaplarda toplanmakta ve çeşitli yöntemlerle değerlendirilmektedir.

Ticaret ve sanayinin çeşitli hammadde, gayrimenkul gibi ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlar fonun değerlendirilmesi yöntemleri ile giderilmektedir. Nakit kredi vermeyen katılım bankaları, yalnızca halkın ihtiyaç duyduğu hizmetleri sunmaktadır.

“Faizsizlik” Temel Prensip

Adından da anlaşılacağı gibi faizsiz bankacılıkta temel prensip faizsizliktir. Fon toplanırken, sabit gelirin taahhüt edilmediği gibi fon kullandırılırken de nakit kredi verilmemektedir.

Faiz gelirinden uzak duran kesim neticesinde fonlar atıl kalmaktadır. Genel ekonomi ve tasarruf açısından oluşan bu kayıp faizsiz bankalar aracılığı ile giderilmeye çalışılmaktadır. Faizsiz bankacılık;

  • Mali sektöre yeni bir soluk getirmek
  • Kayıp fonları ekonomiye kazandırmak
  • Tasarruf sahiplerinin fonlarını saklamalarına yardımcı olmak amacı ile kurulmuştur.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Cıvıl cıvıl yeni sezon bebek kıyafetleri

Cıvıl cıvıl yeni sezon bebek kıyafetleri

14 Ağustos 2016
1.751 Okunma
Erken Emekli Olmanın Yolları Nelerdir

Erken Emekli Olmanın Yolları Nelerdir

26 Ocak 2017
140 Okunma
Pokemon Go PC’de Nasıl Oynanır

Pokemon Go PC’de Nasıl Oynanır

27 Aralık 2016
345 Okunma
Vejeteryan Karnıyarık

Vejeteryan Karnıyarık

4 Ekim 2016
368 Okunma
Deniz Çakır kimdir

Deniz Çakır kimdir

23 Ocak 2017
482 Okunma
Merkür Hakkında Genel Bilgi

Merkür Hakkında Genel Bilgi

2 Temmuz 2016
273 Okunma
Elçin Sangu Kimdir

Elçin Sangu Kimdir

5 Eylül 2016
1.104 Okunma