İnstagram Yorumlarını Beğenme ve Yanıtlama

İçi Fesat Olanlar İçin 17 Talihsiz Fotoğraf

Dota 2 hakkında genel bilgi

Yemekten Önce ve Sonra Okunacak Dualar

Faiz Lobisi Nedir

Ekonomi 24 Ocak 2017 - 07:49
130 Okunma

Faiz lobisi nedir? Faiz lobisi, bir bakıma ülkemizin güzel giden gidişatından memnun olmayıp, yüksek faiz oranlarını isteyen kimselerdir. Bu faiz oranlarını yükseltmekte, fonlar ve bankalar aracılığıyla olur. Ülkemizde, son 8 yıl, ekonomik açıdan hızlı gelişmeler sağladığımız, dış borçları bitirdiğimiz, iç savaşın olmadığı güzel bir dönemde seyretmekteydi. Bunu istemeyen ve yüksek faizlerden kazanan güçler, ülkemizdeki bu gidişatın bozulmasını amaçlayan faaliyetlerde bulunmaktadırlar.

Faiz Lobisi Hangi Durumlarda Gündeme Gelir?

Faiz lobisinin, en ortaya çıkmış hali, ekonomik krizlerdir. Ekonomik kriz dönemlerinde, faizler 0’leri geçen oranlara yükselmiş, dış borç ve cari açık zirve yapmış, bunun sonucunda da ülkemiz ağır ekonomik krize girmiş, aldığı borcun sadece ödenen faizi milyar liraları bulmuştur. Bu durum ülkedeki tüm gelirlerin, faize aktarılması ve ülkenin kalkınmasının durması anlamına gelir. İşyerleri kapanır, faizler tavan yapar, işsizlik artar. Faiz lobisi, ülkedeki faiz oranlarını yüksek tutmak için, çeşitli spekülatif hareketler yaparak, ülkeye yapacakları yatırımlarda, haksız kazanç sağlamak istemektedir.

Ülkemizde, özellikle 2000’li yılların başlarında yaşanan ağır ekonomik kriz sonrası, ülkemiz bir borç batağına girmiş ve dış borçlanma yoluyla iyice borçlanmıştır. Bu borçlanma sonrasında, tüm ülke gelirleri, borç faizlerine aktarılmış, ülkede yatırım sıfıra düşmüş, tüm hizmetler ve ödemeler aksamıştır. Özellikle IMF’ye olan borcun ödenmesiyle ülkemiz rahatlayarak, kalkınmaya başlamış ve büyük yatırımlarla adından söz ettirmeye başlamıştır. Bu durumda, ülkedeki haksız kazanç sağlayan faiz severlerin işine gelmemiştir. Özellikle yapılan büyük yatırımlarla, ülkenin hiçbir dış gelire ihtiyacı kalmadan büyümeye devam etmesi bu kişilerin telaşlanmasına sebep olmuştur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Hamileliği Riske Sokan 5 Sebep Nedir

Hamileliği Riske Sokan 5 Sebep Nedir

19 Aralık 2016
235 Okunma
Vakıfbank Kredi Kartı Başvurusu

Vakıfbank Kredi Kartı Başvurusu

13 Eylül 2016
323 Okunma
Kalsiyum Eksikliği ve Belirtileri

Kalsiyum Eksikliği ve Belirtileri

6 Ekim 2016
374 Okunma
Gripten korunmanın yolları

Gripten korunmanın yolları

19 Ocak 2017
127 Okunma
Kısmet Açma Duası

Kısmet Açma Duası

22 Temmuz 2016
1.629 Okunma
Boğaz Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Boğaz Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi

30 Kasım 2016
279 Okunma
Ev Yapımı Waffle Tarifi

Ev Yapımı Waffle Tarifi

5 Kasım 2016
535 Okunma
Bebeklerde ateş düşürmenin yolları

Bebeklerde ateş düşürmenin yolları

14 Aralık 2016
248 Okunma