Yaratıcı Çocuk Odası Fikirleri

Hacda Şeytan Taşlama Nasıl Yapılır

Chester Kanepelerin Dekorasyondaki Yeri

Mükemmel Aşçıların Harika Mutfakları

Erken Emekli Olmanın Yolları Nelerdir

Ekonomi 26 Ocak 2017 - 09:07
140 Okunma

Emekli olmak isteyip de, yaşı daha gelmemiş kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de erken emekli olmanın yolları nelerdir konusudur. Ülkemizde emekli olabilmek için, belli bir yaşı ve prim günlerini doldurmuş olmak gerekir. Fakat bazı meslek gruplarında çalışan, işçi veya memurlar, bu süreyi doldurmayı beklemeden emekli olmak istemektedirler. Erken emekli olmanın da yasalarla desteklenen yolları mevcuttur. Bu yollara başvurarak erken emekli olma fırsatını elde edebilirsiniz.

Erken Emekli Olmanın Yolları

  • Yıpranma Payı: Bazı meslek gruplarında çalışan kişiler, işinin getirdiği zorlukla birlikte yıprandıklarını SGK’ya bildirerek, 5 yıl daha erken emekli olma şansını elde edebiliyor.
  • Doğum borçlanması: 3 çocuğu olanlar, her bir çocuk için 2 yıl erken emeklilik şansı elde ederek, 6 yıl erken emekli olmaya hak kazanıyor. Bunun için gerekli olan birkaç şartın yerine getirilmiş olması, erken emeklilik için yeterli oluyor.
  • Sakatlanma: Her ne kadar bir yol sayılmasa da, bu da erken emeklilik hakkının elde edilmesinin bir sebebi denebilir. Herhangi bir işte çalışmış, 10 yıl sigorta prim gününü tam ödemiş ve bir süre sonra çalışmasına engel durumlar ortaya çıkmışsa, kişi erken emeklilik hakkına sahip olabiliyor.
  • Çocuk Bakımından Dolayı Kazanılan Emeklilik Hakkı: Sigortalı bir işte çalışmış ve bir süre sonra çocuğu hastalanmış ve bakıma muhtaç bir duruma gelmişse, bu kadınlar da devletten erken emeklilik hakkını isteyebilirler.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Vodafone Smart 7 Pro Özellikleri

Vodafone Smart 7 Pro Özellikleri

22 Ağustos 2016
278 Okunma
Kara Delik Nedir, Ne Değildir?

Kara Delik Nedir, Ne Değildir?

2 Temmuz 2016
1.083 Okunma
Cildi Yenileyen Yoğurt ve Limon Maskesi

Cildi Yenileyen Yoğurt ve Limon Maskesi

9 Aralık 2016
256 Okunma
Finansbank Kredi Başvurusu

Finansbank Kredi Başvurusu

21 Temmuz 2016
344 Okunma
Ev Yapımı Waffle Tarifi

Ev Yapımı Waffle Tarifi

5 Kasım 2016
535 Okunma
Parfüm Yapımında Kullanılan Bitkiler

Parfüm Yapımında Kullanılan Bitkiler

3 Ağustos 2016
2.802 Okunma