Emeklilere Kredi Veren Bankalar 2016

Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

Boğaz Şişmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Makyajla Göğüslerinizi Büyütme

Ekonomist Nedir, Ekonomistler Ne İş Yaparlar

Ekonomi 27 Aralık 2016 - 08:28
334 Okunma

Ekonomist günlük hayatta en fazla duyulan terimlerden biri olmasına karşın, tanımı tam olarak bilinmemektedir. Ekonomist nedir, ekonomistler ne iş yaparlar? İnsan ihtiyaçlarını, kıt kaynaklarla mümkün olduğunca karşılamayı temel alan bu alan, üniversitelerde en çok tercih edilen bölümlerin başında gelmektedir. İnsan ihtiyaçları bilindiği gibi sınırsızdır. Malum olan sınırsız ihtiyaçlar, ekonomi alanının doğmasının başlıca nedenini oluşturmuştur. İnsanoğlunun sınırsız ihtiyaçlarının karşılanması, üretilen mal ve hizmetlerin bölüşümü noktasında önemli sorumluluk üstlenen kişi ise ekonomist olarak tanımlanmaktadır.

Ekonomist nedir, ekonomistler ne iş yaparlar? Bunu anlayabilmek için ekonomistlerin görev alanlarını incelemek gerekmektedir. Kurumlara göre değişkenlik göstersede, ekonomistlerin yaptıkları iş aynı amaca hizmet etmektedir. Amaç; elde edilen üretimin en karlı şekilde ihtiyaçları gidermesini sağlamaktır.

Ekonomistlerin Görevleri Nelerdir?

 • Mal veya hizmet maliyeti ve satışı sonucu, elde edilecek karı hesaplayarak fiyat belirlemek
 • İşgücü ihtiyaçlarını belirlemek
 • İş piyasasını denetlemek, analizler yapmak
 • Para değerini takip etmek
 • Enflasyonu incelemek
 • Piyasa araştırmaları yapmak
 • Kar oranlarını belirlemek

Ekonomistler mesleklerini icra ederken, çeşitli kitaplar ve istatistiki verilerden yararlanmaktadır. Büro ortamında çalışan ekonomistler, işletmeciler ve maliyeciler ile işbirliği içerisindedir. İşlerini yaparken evrak ve belgeleri hammadde olarak kullanmaktadırlar. Ekonomist mesleğinin getirdiği bazı özellikler mevcuttur:

 • Genel akademik yetenek
 • Sayısal zeka
 • Sosyoloji, ekonomi, hukuk konularında bilgi birikimi
 • Araştırma ve inceleme merakı
 • İletişim ve sorgulama yeteneği
 • Yaratıcılık

Çalışma Yelpazeleri Geniştir

Ekonomistler, kendilerini geliştirme imkanı bulmuş ise çalışma konusunda sorun yaşamazlar. Bir ekonomistin işsiz kalması genellikle mümkün değildir. Kamudan özel sektöre, üretim, ticaret, planlama bölümlerine kadar geniş bir yelpazede iş imkanı onları beklemektedir. Bankalarda, sigorta şirketlerinde, araştırma kurumlarında görev alabilirler. Çalışma alanları geniş olan ekonomistlerin yabancı dil ve bilgisayar bilimleri konusunda kendilerini geliştirmiş olmaları gerekmektedir.

Az kaynaklarla ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen, kritik ve hayati bir görev üstlenen ekonomistlerin iş bulma imkanları oldukça fazladır. Yalnızca yaptıkları işte kendilerini mümkün olduğunca geliştirmeleri, mesleki bilgi ve becerilerini arttırmaları gerekmektedir. Bunun için henüz öğrencilik dönemlerinde planlı bir çalışma içerisine girilmeli, teorik bilgiler pratiğe dökülmelidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Vodafone Smart 7 Pro Özellikleri

Vodafone Smart 7 Pro Özellikleri

22 Ağustos 2016
278 Okunma
Takım Elbise Modelleri

Takım Elbise Modelleri

15 Ağustos 2016
1.044 Okunma
Bilgisayarım Neden Yavaş

Bilgisayarım Neden Yavaş

29 Ekim 2016
253 Okunma
Gripten korunmanın yolları

Gripten korunmanın yolları

19 Ocak 2017
127 Okunma
Sivilcelere ve Aknelere Doğal Çözüm

Sivilcelere ve Aknelere Doğal Çözüm

3 Ağustos 2016
517 Okunma
Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir

Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir

2 Temmuz 2016
410 Okunma