Ev Dekorasyonunda Renkler Nasıl Kullanılmalıdır

Egzama Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

2016 Gelinlik Modelleri

Namazı Neden Sürekli Kılamıyoruz

Çocuklarda Besin Alerjileri

Sağlık 17 Ocak 2017 - 15:11
165 Okunma

Besin alerjisi herhangi bir besinin alındıktan sonra bağışıklık sistemi tarafından yanlışlıkla yabancı olarak tanınıp buna karşı değişik mekanizmalarla alerji belirtilerinin ortaya çıkmasıdır. Genellikle 1-2 yaşından önce görülmektedir ve 3 yaş altında görülme sıklığı %6 iken yetişkinlerde bu sıklık %1-2 civarındadır.
Hangi besinler alerji yapar?

Her besinin alerjik reaksiyonlara neden olması mümkün olmakla birlikte tüm alerjik besin reaksiyonlarının % 90’ından 8 temel besin sorumludur. Bunlar süt, yumurta, yerfıstığı, soya, buğday, ağaç fıstıkları (ceviz, badem, Antep fıstığı, vs), balık ve kabuklu deniz hayvanlarıdır.

Besin alerjisi belirtileri nelerdir?

Besin alerjisi belirtiler besin alımından sonra ağız etrafında kızarıklık, yüzde veya vücutta kızarıklık, kaşıntı, dil ve dudakta şişme, egzama belirtileri sıklıkla görülen belirtilerdir. Bu belirtilerden başka akciğerde hırıltı, öksürük, nefes sıkışması, burun akıntısı, burun tıkanıklığı kanlı kaka, kabızlık, kusma, şiddetli gaz ağrısı ve alerjik şok belirtileri gibi birçok belirtilere neden olabilir.

Besin alerji teşhisi nasıl konulur?

Besin alerjisini düşündüren belirtiler olan çocuklarda ciltten alerji testleri, kandan alerji testleri, alerjen besinlerin alımına ara verilmesi ve besin yükleme testleri gibi testlerle birlikte çocuk alerji uzmanları tarafından tanı konulmaktadır.

Gıda alerji testi nasıl yapılır?

Ciltten alerji testi, kandan alerji testi ve yama testi (patch) olmak üzere farklı yöntemler vardır. Sıklıkla ciltten alerji testi ve kandan alerji testi birlikte kullanılması önerilmektedir. Tek başına alerji testleri tanı koydurucu özelliği yoktur. Yükleme testleri ile doğrulanmalıdır. Alerji testlerinde alerji saptanmaması alerji olmadığını kanıtlamaz. Çünkü alerjinin farklı tipleri olmasından dolayı alerji testleri ile çıkmamasına rağmen farklı tip alerji olabilir.

Besinlere bağlı alerji testi kaç yaşında yapılabilir?

Doğumdan itibaren yapılabilmekle birlikte sıklıkla 2 aylıktan sonra yapılabilmektedir.

Besin alerjisi tedavisi:

Diyet

Besin alerjisi reaksiyonlarını önlemenin tek yolu çocuğun alerjik olduğu besin ve ürünlerinden kaçınmasıdır. Çok az miktarda alımları bile şiddetli reaksiyonlara neden olabileceği için dilini bile alerjik besine dokundurmamalıdırlar. Anne sütü alan bebeklerin anneleri de diyet yapması gerekir. Bebek mama kullanacaksa besin alerjisi tipine gore seçim yapılmalıdır. Örneğin inek sütüne alerjisi olan bebeklerin inek sütü içermeyen mamalar kullanması gerekir. Hangi mamanın kullanılacağına ve nasıl bir diyet uygulanacağına çocuk alerji uzmanı karar vermelidir.

Besin alerjisinde ilaç tedavisi var mıdır?

Besin alerjisi tespit edilen çocuklarda bulguların ortaya çıkmasını engellemek amacıyla kullanılabilecek herhangi bir ilaç yoktur. Var olan belirtilerin ortadan kaldırılması amacıyla hafif reaksiyonlarda anti-histaminik ilaçlar ve kortizon türü ilaçlar kullanılabilir.

Besin alerjisi düzelir mi?
Besin alerjisinin düzelip düzelmeyeceği hangi besine bağlı alerji olduğu, kaç çeşit gıdaya alerji olduğu, kaç yaşında teşhis konulduğu, teşhis konulduğunda besin alerjisinin şiddeti, astım ve alerjik nezlenin birlikte olup olmadığına göre değişmektedir. Süt yumurta, soya ve buğdaya alerji düzelme şansı yüksekken fıstık, balık ve deniz ürünlerine alerji düzelme şansı düşüktür.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Doğum Belirtileri

Doğum Belirtileri

11 Mart 2017
139 Okunma
Damar Yaşlanmasının Belirtileri

Damar Yaşlanmasının Belirtileri

25 Şubat 2017
128 Okunma
Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

21 Şubat 2017
218 Okunma
Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

20 Şubat 2017
172 Okunma
Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

19 Şubat 2017
179 Okunma
Bunlar da var!
Peşinatsız Araç Kredisi

Peşinatsız Araç Kredisi

21 Eylül 2016
271 Okunma
İmam Bayıldı Yemeği

İmam Bayıldı Yemeği

29 Ağustos 2016
367 Okunma
Hadise Açıkgöz Kimdir

Hadise Açıkgöz Kimdir

16 Eylül 2016
4.172 Okunma
Borç Para Veren Kuruluşlar

Borç Para Veren Kuruluşlar

7 Ekim 2016
341 Okunma
Hamileliği Riske Sokan 5 Sebep Nedir

Hamileliği Riske Sokan 5 Sebep Nedir

19 Aralık 2016
235 Okunma
İrmikli Cevizli Revani Tarifi

İrmikli Cevizli Revani Tarifi

24 Ekim 2016
495 Okunma
Türk Usulü Karımı Aldatıyorum Şakası

Türk Usulü Karımı Aldatıyorum Şakası

26 Eylül 2016
1.899 Okunma
Küt Kesim Saç Modeli

Küt Kesim Saç Modeli

24 Ağustos 2016
1.673 Okunma