Öksürüğe Ne İyi Gelir

Anemi (kansızlık) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Faiz Lobisi Nedir

Öksürük şuruplarının faydası var mı

Boyun Kireçlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Sağlık 14 Ocak 2017 - 15:00
209 Okunma

Boyun bölgesinde bulunan yedi adet küçük omur kemiği ve bunları birleştiren disk, eklem ve eklem bağları mevcuttur.  Dejenerasyon (yıpranma) ilk olarak disklerde başlar. Disk yaşlandıkça parçalanma, suyunu kaybetme, çökme gözlenir.  Normal yapısı bozulup dışa doğru kabarıklaşır. Komşu kıkırdak ve kemik yapılarda bir dizi değişikliğe yol açarken, omurilik ve sinirlerin geçtiği kanalda daralma başlar ve bu durum ilerledikçe hastalarda birtakım rahatsızlıklara yol açar.
Yaşa bağlı görülen bu değişikliklere 60 yaş ve üstünde sıklıkla rastlamak mümkündür ancak sadece bir kısmında rahatsızlık verecek kadar ilerler. Ayrıca;

  • Kilolu olan ve egzersiz yapmayanlarda
  • Ağır yük kaldırmayı ve çok eğilmeyi gerektiren işlerde çalışanlarda
  • Yıllar önce boyun yaralanması ya da ameliyat geçirmişlerde
  • Servikal disk fıtığı veya artrit hastalığı olanlarda da gözlenebilir.

Hangi durumlarda nasıl belirtiler gösterir?

Hastalarda en sıklıkla boyunda ağrı görülür. Boyuna, omuza, enseye, kürek kemiğine yayılabilen ağrı vardır. Boyun hareketleri ağrıyı şiddetlendirebilir.  Boyunda sertlik görülebilir. Boyun bölgesinden çıkıp kola giden sinirlerin etkilenmesi nedeniyle ağrı kola, ele ve parmaklara yayılabilir. Ağrılar zaman zaman şiddetlenip sonradan azalan tarzda kendini gösterebilir. Bir diğer durum özellikle sabah kalkınca görülebilen boyunda ve omuzda sertliktir. Hastalar ayrıca ense kısmından başlayıp yukarıya başının tepesine doğru yayılan ağrıdan yakınabilirler.

Bu bölgede omurilikten çıkan ve kollara giden sinir köklerinin itilmesi veya sıkışması, kolda ve elde uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük, ince hareketlerde beceriksizliğe neden olabilir. Nadiren kalp ağrısı sanılabilen göğüs ağrısı da oluşabilir. Bu bulgular ve yakınmalar “servikal radikülopati” (boyunda sinir kökü sıkışması) olarak tanımlanan ve sinir üzerindeki baskının oluşturduğu tablodur.  Eğer servikal spondilozda oluşan değişiklikler omuriliğin de etkilenmesine yol açmış ise hastada bacaklarda güçsüzlük, sürekli yorgunluk hissi vardır. Hasta bacaklarını sert ve beceriksiz hisseder.  Buna bağlı yürüme problemleri vardır ve zaman zaman dizlerde boşalma ve buna bağlı düşmeler görülebilir. İlerlemiş durumlarda idrarını tutamama ya da idrar yapamama gibi durumlar da gelişebilir. Ayrıca ellerde de hissetme ile ilgili problemler gelişebilir. Elindeki bir cismi tanıyamama ya da kolayca düşürmeye neden olabilir. Omuriliğin etkilenmiş olduğu bu tabloya da “servikal myelopati” adı verilmektedir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yapılan muayene ve tetkiklerle tanı konacak ve tedavinizin şekline karar verilecektir. Tedavide eğer sinir veya omurilik bası bulguları yoksa koruyucu tedavi ön plandadır. Boyun egzersizleri ile hareketleri mümkün olduğunca normale getirmeye çalışılır. Hareket derecesi giderek artırmaya çalışmak gerekir. Ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar bu aşamada yararlıdır. Gerekli görülürse fizik tedavi uygulanır.

Servikal spondilozun ilerlemiş olduğu, omurilik veya sinirleri sıkıştırıp normal fonksiyon görmesini engellediği durumlarda ameliyat ile tedavi söz konusudur.  Hastanın yaşı, genel durumu ve varsa eşlik eden hastalıkları göz önünde bulundurularak en uygun ameliyat şekline karar verilir. Sıkışmaya neden olan yapılar ve kireçlenme bölgeleri uzaklaştırılarak normal anatomik hale getirilir. Böylece bir yandan ağrıların ve diğer yakınmaların geçmesi sağlanırken diğer yandan da sinir ve omurilik basının oluşturduğu tehlikeden uzaklaştırılıp güvence altına alınmış olur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Doğum Belirtileri

Doğum Belirtileri

11 Mart 2017
139 Okunma
Damar Yaşlanmasının Belirtileri

Damar Yaşlanmasının Belirtileri

25 Şubat 2017
127 Okunma
Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

Mide Ağrısı Neden Sırta Vurur

21 Şubat 2017
218 Okunma
Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

Göze Perde İnmesi (Katarakt) Nedir

20 Şubat 2017
172 Okunma
Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

Hangi Hareket Kaç Kalori Yakar

19 Şubat 2017
179 Okunma
Bunlar da var!
Rahim Ağzı Kanseri

Rahim Ağzı Kanseri

27 Ocak 2017
140 Okunma
Kredi Notu Öğrenme Ücreti

Kredi Notu Öğrenme Ücreti

26 Eylül 2016
195 Okunma
Alkol Kullanımının Zararları

Alkol Kullanımının Zararları

6 Eylül 2016
632 Okunma
Balık Köftesi Tarifi

Balık Köftesi Tarifi

26 Ekim 2016
291 Okunma
Fırında Levrek Tarifi

Fırında Levrek Tarifi

7 Ocak 2017
294 Okunma
Daha Sıkı ve Dik Kalçalar

Daha Sıkı ve Dik Kalçalar

5 Ekim 2016
1.868 Okunma