Alfa Romeo Giulietta Tanıtım ve Teknik Özellikleri

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer

Tek Omuzlu Abiye Modelleri

Cep telefonu nasıl dinlenir

Borç Kapatma Planı Nasıl Yapılır

Ekonomi 01 Ocak 2017 - 16:39
172 Okunma

Yaşam koşullarının gittikçe acımasızlaşmaya başlaması dolayısıyla, borcu olmayan insan sayısı da yok denilecek kadar azalmıştır. Ağırlaşan hayat şartları, düşük maaşlar borçlanmayı da beraberinde getirmektedir. Çoğu insan borçlarla boğuşmaktadır. Durum o kadar kötü bir hal aldı ki; haberlerde borç yüzünden intihar eden insanları görmeye başladık. Yapılması gerekenler;

  • İlk olarak durumu kabullenmekte fayda var
  • Borçlu olmak dünyanın sonu değil
  • Hemen hemen herkesin borcu var
  • Onlar başa çıkabiliyorsa, sende çıkarsın
  • Tasarruf yapılmalı
  • İsraftan kaçınılmalı
  • Doğru bir ödeme planı hazırlanmalı

Borcu olan insanların bu kriterleri uygulaması lazım ama borç kapatma planı nasıl yapılır? Borçluların ilk düştüğü hata, plansız davranmaktır. Düzen ve disiplin herşeydir. Bu nedenle borç ödenirken de plan dahilinde hareket edilmelidir. Peki, borç kapatma planı nasıl yapılır?

Borç Planı Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilir?

Borç kapatma planı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. İlk olarak borçların nereden geldiğinin bulunması gerekmektedir. Borcun kökenine inilerek kıyaslamalar yapılmalı ve değer olup olmadığı analiz edilmelidir. Ayrıca gelecekte aynı borç hatasına düşülmemelidir.

Acil durum finansı oluşturmak borç kapatma planının bir diğer önemli evresini oluşturmaktadır. Kişisel finans, düzenli bir şekilde kontrol altında tutulmalıdır. Gelir ve giderlerin sıkı takibi kişileri tasarruf ve birikime yönlendirecektir. Gelirlerin her ay belirli tabloya göre elden çıkması gerekmektedir. Kısacası giderler, sıkı denetim altında olmalıdır. Liste dışı ödemeler anında kayıt edilmeli, gerekli olup olmadığı tartışılmalıdır. Çok zorunlu ise onay verilmelidir.

Zorunlu Giderlerden Fazlasını Harcamayın

Zorunlu giderler karşılandıktan sonra elde kalan para borç ödemesini oluşturmaktadır. Bu nedenle ne kadar para arttırılırsa o kadar rahat edilir. Başka söylemle; eğer borcunuz varsa hayati önem taşıyan giderler dışında harcama yapmayın. En azından borçlar ödenene kadar kemerler sıkılmalıdır.

Bu yöntemlere ek olarak harcama ambargoları uygulanmalıdır. Kredi kartı kullanımına, cepte taşınacak nakit paraya sınırlandırmalar getirilmelidir. Ayrıca “Bu ay şu harcamayı yapmayacağım.” gibi yasaklamalar uygulanmalıdır. Bu yöntemler borç kapatma planının bel kemiğini oluşturmaktadır. Böylece ay sonunun daha rahat gelmesi sağlanacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Patatesin Zararları Nelerdir

Patatesin Zararları Nelerdir

13 Ekim 2016
411 Okunma
Kulak Ağrılarının Sebepleri

Kulak Ağrılarının Sebepleri

30 Ekim 2016
236 Okunma
Dizel mi Almalı Benzinli mi?

Dizel mi Almalı Benzinli mi?

19 Ağustos 2016
377 Okunma
Erkekler İçin Lazer Epilasyon

Erkekler İçin Lazer Epilasyon

21 Mart 2017
124 Okunma
Erkekler İçin Kaş Bakımı

Erkekler İçin Kaş Bakımı

23 Mart 2017
68 Okunma
Kıymalı Kabak Oturtması Tarifi

Kıymalı Kabak Oturtması Tarifi

30 Ağustos 2016
343 Okunma